Моніторинг земних змін

Тут зібрані з різних джерел повідомлення і факти, які свідчать про те, що на Землі відбуваються значні геологічні і кліматичні зміни, і про настання в найближчі роки Зсуву Полюсів в зв'язку з черговим наближенням Планети X, Нібіру. (згідно з http://www.zetatalk.com/)

Короткі повідомлення зібрані тут походять з мас-медіа, теле і радіо новин, Інтернету, etc.

------

Earth Changes Monitoring

Facts gathered here from various sources indicate that major geological and climate changes are happening on Earth, which herald a Pole Shift in near future due to rearrival of Planet X aka Nibiru. (according to http://www.zetatalk.com/)

Short notes collected here come from mass media, television and radio news, Internet, etc.

Articles by Year - Статті за роками

Шукати в цьому блозі

неділя, 10 січня 2010 р.

2008 c

Червень 2008

■     TORNADO: Tornado Record
June 1, 2008
Will they never stop? Every few days another massive tornado almost a mile wide sweeps across the plains. Or a swarm of tornadoes hop across several states. Are there any buildings left standing? Whereas the records for the number of tornadoes in a year have yet to be broken, or the record for the number of fierce powerful storms in a year is yet to be broken, the year is young and the season has just started.
■     Світ поділився на тих, хто голодує, і тих, хто ожирів
5 червня 2008 року
А їсти хочеться завжди...
У Римі триває Міжнародна конференція з боротьби зі світовою продовольчою кризою. У центрі уваги організації ООН із сільського господарства й продовольства (ФАО) - рекордне зростання цін на продукти харчування, спричинене збільшенням цін на нафту, активним впровадженням біопального, кліматичними змінами і спекуляціями на ринку. ООН закликає вжити термінових заходів боротьби із кризою, але міжнародні оглядачі сумніваються, що така "неефективна" організація зможе насправді вирішити проблему.
За даними ООН, за останні півроку ціни на продукти харчу¬вання сягнули рекордної за останні 30 років позначки, від голоду щодня помира¬ють 10 тисяч дітей і 25 ти¬сяч дорослих. У 22 країнах світу щонайменше 30% на¬селення голодує. У доповіді ФАО зазначається, що світове зростання цін на продукти харчування загро¬жує насильницькою зміною правлячих режимів у 50-ти країнах світу, де гостро відчувається соціальне роз¬шарування й зростає не¬вдоволення рівнем життя населення. За деякими про¬гнозами, у найближчі півто¬ра десятиріччя до 800 мільйонів тих, хто голодує, додасться ще 600 міль¬йонів.
На саміті в Римі зібра¬лися високопосадовці по¬над 40 країн, до яких ООН має намір звернутись із закликом, зокрема, знизи¬ти обсяги виробництва біо¬пального. "Нам слід розіб¬ратися, наскільки правиль¬но ми зробили свого часу, коли вирішили виготовля¬ти біопальне у збиток про¬довольству", - зазначив британський прем'єр Гор¬дон Браун. За оцінками ФАО, попит на біопальне призвів до подорожчання продовольства на 30%. Але не всі поділяють цю точку зору. Представники США стверджують, що біопальне, збільшує ціни на харчі лише на 2-3%.
Висновки саміту змаль¬овують майбутнє"величез¬них людських страждань, соціальної невдоволеності й політичної нестабіль¬ності", - пише іспанська ЕІ Pais. На неблагополучному боці - 820 мільйонів осіб, які потерпають від голоду. На благополучному -мільярд осіб з надмірною вагою та 300 мільйонів із них на стадії ожиріння. Світ розділився на тих, хто го¬лодує, і тих, хто ожирів, кон¬статує газета.
Генеральний директор ФАО Жак Діуф заявив, що для подолання продоволь¬чої кризи потрібна порівня¬но невелика сума - ЗО мільярдів доларів на рік. Для прикладу, в 2006 році на озброєння в світі витра¬тили 1200 мільярдів до¬ларів... Діуф зазначив, що зараз на планеті виро¬щується достатньо про¬дуктів, щоб нагодувати все населення Землі. Але одні - голодують, інші - викида¬ють продукти на смітник...
Навряд чи варто покла¬дати великі надії на ООН, пише оглядач The Washington Post. На саміт допустили диктатора Зімбабве Роберта Мугабе, який своєю політикою прирік країну на голод, і це з усією очевидністю пока¬зало безсилля міжнародної дипломатії. "Навіть якщо б хтось заліз на купол собо¬ру Святого Петра з мега¬фоном і кричав, що ООН безсила, він би не зміг зро¬бити проблему очевидні¬шою", - зазначається в статті.

■     А мед буде?
5 червня 2008
Цього року мед коштуватиме на 35 — 40 відсотків дорожче, ніж торік
Наприкінці травня ми вже традиційно відзначаємо Свято першого меду. Цього року весняного меду небагато — далася взнаки погода. А які прогнози пасічників надалі?
Як позначилася на першому медозборі холодна погода?
Цього року першого меду, який усі люблять, мабуть, найбільше, не так багато, — каже Віталій Батіг, член Спілки пасічників України. — У середньому пасічники взяли 2 — З кілограми меду від бджолиної сім!..
На жаль, меду з верби, клену й садів тепер менше, ніж у сприятливіші роки. Річ у тім, що дерева активно виділяють нектар при температурі від 14 до 28 градусів тепла. А те, що бджоли можуть літати й при плюс 10, ще нічого не означає. Якщо дерево не виділяє нектару, то результату не буде. Це, власне, й позначилося на перших зборах пасічників.
-    А які ваші прогнози на літній "урожай" меду? Чи будемо з медом узагалі?
- Цього року цвіту було досить. Якщо видасться хороша погода (оптимальні температу¬ра та вологість), то відкачаємо досить меду. Також дуже важливо, щоб були теплі ночі.
Наприклад, незабаром зацвіте конюшина. Добратися бджолі до нектару в цій квітці нелегко (вона має довгі тичинки). Проте коли ніч тепла, тобто коли температура не нижча як плюс 14, то нектару з конюшини виділяється так багато, що краплини звисають із квітки! І бджоли охоче його збирають.
-    Якими будуть ціни на мед цього року?
—    Думаю, літр коштуватиме гривень п'ятдесят (особливо — першого меду). Традиційно дорожчим буде хвойний мед, мед з акації. А меди з різнотрав'я — трохи дешевші.
ДО РЕЧІ:
— Цього року можна буде скуштувати і незвичні перші меди, скажімо, з кульбаби і каштану, — каже Віталій Батіг. — Каштани, на щастя, відроджуються. Адже у минулі роки ці дерева не виділяли нектару. А вже торік і цього року знову приваблюють бджіл Отож уже незабаром каштановим медом зможуть поласу¬вати всі охочі.

■     Яким буде літо?
5-12 червня, 2008
Цього року червень, липень і серпень будуть прохолоднішими, ніж торік. Але сонячних днів не бракуватиме
На календарі — літо. Та впевненості у тому, що сонячна погода втри¬мається надовго, немає: дуже вже мінлива вона останнім часом.
Яку ж погоду прогнозують фахівці на найближчі три місяці? Щоб з'ясувати це, кореспондент¬ка "Експресу' звернулася до Ана¬толія Прокопенка. заступника ди¬ректора Укргідрометцентру, та Володимира Лиса, народного си¬ноптика (Волинь).
Анатолій ПРОКОПЕНКО:
— Класичне, тепле й безхмар¬не, українське літо вже вступило у свої права. До кінця цього тиж¬ня температура буде зростати, і до 10 — 11 червня майже у всіх регіонах дощитиме лише місцями й недовго. Далі і до 20-х чисел червня спостерігатиметься цик¬лонічна погода з грозовими до¬щами, подекуди — градом, шква¬листим посиленням вітру.
Цього року ми не чекаємо такої спекотної погоди, як минулого літа. Навіть на півдні України температура повітря, а відповідно, і води буде нижчою, ніж торік. Це напевно не втішить курортників і цілком підтвердить думку про те, що 2007 рік був одним з найгаря¬чіших за останні 150 років. Од¬нак у деякі дні стовпчики термо¬метрів сягатимуть позначок 35 — 40 градусів за Цельсієм.
Простежуватиметься і тенден¬ція останніх десяти років, погода буде стрибкоподібною, похмурі прохолодні дні різко змінювати¬муться спекотними й сонячними.
Володимир ЛИС:
— На основі спостережень за погодою мій прогноз такий. По-справжньому теплою, близькою температурними показниками до липня буде друга декада червня і значна частина третьої. Наприкінці червня можливий кількаденний дощ із тимчасовим похолоданням.
У липні несприятливою буде погода одного-двох днів на поча¬тку місяця. Після того панувати¬ме привітне, а часом спекотне сонце. Дощитиме у другій декаді місяця. І початок серпня не мине без дощів. На межі першої І дру¬гої серпневих декад встановить¬ся тепла погода, і так триватиме до кінця місяця. Про те. що на¬дворі серпень, а не липень, нага¬дають хіба що вітри. Додам, та¬кий прогноз може не справджу¬ватися поза радіусом 120 — 150 кілометрів від Луцька.


    Голодних усе більше
5-12 червня, 2008
У світі налічується 1,2 мільярда людей, що голодують, від нестачі харчів щодня помирають 10 тисяч дітей і 25 тисяч дорослих. Про це йдеться у доповіді Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН.

■     А хліб "росте"....
5-12 червня 2008
Експерти кажуть, що подальше підвищення цін на хліб — неминуче
З різних куточків України цими днями прийшли доволі невтішні "хлібні" новини. Так, кияни з подивом побачили в магазинах батони за новою ціною — дві гривні шість копійок замість гривні сорока.
А Одеська міськрада офіцій¬но заявила, що з першого червня припинила дотувати випуск "соціальних сортів'' на од¬ному з найбільших хлібопекар¬ських підприємств області. Чи не потягне це за собою здорожчання хліба? Можливо, цей приклад по¬шириться й на інші області?
Подорожчання неминуче, — каже Микола Верницький. дирек¬тор компанії "ПроАгро". — Адже якщо росте ціна на масло, м ясо, то чому ціна хліба має залишати¬ся незмінною протягом багатьох років? Нині вона занижена від¬сотків десь на 50 завдяки адмі¬ністративному регулюванню.
Чи можна спрогнозувати. як зростатимуть ціни на хліб в Укра¬їні? У Києві, наприклад, уже подо¬рожчали батони у роздрібній торгівлі».
Збільшення ціни на хліб за¬лежить лише від одного. — ба¬жання держадміністрацій бачити ту чи ту ціну. А те. що хдіб у сто¬лиці подорожчав, не повинне ви¬кликати здивування. Ціна на хліб, за всіма прогнозами, зростатиме й далі, адже витрати підприємств на виробництво зростають. Але наскільки — сказати важко.
Власне пекарі кажуть, що се редньостатистичний рівень рента¬бельності хлібопідприсмств за 2007 рік становив мінус 1%. І ос¬новна причина - адміністративне регулювання цін на соціальні со¬рти хліба...
—    Я б не погодився з цим із кількох причин По-перше рента¬бельність виробництва че можна вимірювати окремим продуктом Вона вимірюється лише для під¬приємства. Так от, хлібопекарні випускають комерційні сорти хлі¬ба, які коштують у Києві недеше¬во, і ці сорти доволі популярні. За- вдяки цьому хлібопідприємства отримують достатній прибуток, щоб покривати збитки від вироб¬ництва соціальних сортів.
По-друге, якщо ми поглянемо на баланс багатьох підприємств, то соціальні сорти хліба у вартіс¬ному виразі займають там не більше як 30-40%. Тобто все одно у хлібопекарських підпри¬ємств рентабельність позитивна.
А аргументують пекарі не¬обхідність підвищення ціни на соціальні сорти хліба тим що не можуть зробити великої різниці між ціною на соціальні та комер¬ційні сорти Бо коли споживач ди¬виться, що соціальний хліб кош¬тує гривню шістдесят, а комер¬ційний — п'ять гривень, то він про¬сто перестає купувати дорогі со¬рти. Тобто, щоб збільшити загаль¬ну рентабельність, підприємствам потрібно підняти ціни на соціальні сорти хліба Адже тоді вони змо¬жуть підвищити вартість ко¬мерційних сортів, а отже. — збільшити свої прибутки
І ще одне. Подивіться, як під¬приємства галузі консолідують¬ся, які кошти туди вкладаються. Якби виробництво хліба було не¬рентабельним, ніхто б туди не вкладав гроші. Але в Україні біз¬нес мас таку особливість, що йому завше мало прибутків.
-    Ціна на соціальні сорти хліба с низькою ще і тому, що підпри¬ємствам постачають дешевше борошно із Держрезерву?
—    Не всім її постачають. Зреш¬тою, борошно з Держрезерву не таке вже й дешеве. Якщо порів¬няти, як зростали ціни на хліб і борошно, то за останні роки вони подорожчали майже у півтора раза. Тобто Держрезерв не дає цінам на хліб рости далі. Але він не формує ціну.
-    Чи вистачить країні зерна й борошна до нового врожаю?
—    Завдяки тривалій забороні експорту зерна, в нас є і великі запаси зерна, і достатньо борош¬на. Та ціна на нього до нового вро¬жаю залишатиметься ще висо¬кою. Якщо говорити про пшеницю борошномельну третього класу, то нині тонна її коштує 1400 — 1450 гривень. Річ у тому, що це борошно ще зі зерна старого вро¬жаю, яке продавали по 1500 гри¬вень за тонну. А зниження цін на борошно слід очікувати в липні.

■     Something's Shaking in Antarctica
June 7, 2008
Scientists have discovered massive, slow-motion "ice quakes" trembling twice a day through the West Antarctic Ice Sheet, an Alaska-sized swath of Antarctica. Detective work has traced the source of the shaking to the Whillans Ice Stream, a glacier 100 kilometers across and 1 kilometer thick, which flows from the ice sheet's interior.
It may seem strange that magnitude-7 quakes went unnoticed for so long--a temblor of similar size leveled entire towns and killed at least 15,000 in Turkey in 1999--but people standing on the Whillans Ice Stream never notice the shaking. "The reason that it doesn't rattle the whole continent is that it's a very slow event," says Sridhar Anandakrishnan, a glaciologist at Pennsylvania State University in State College, who made the discovery along with Douglas Wiens, a seismologist at Washington University in St. Louis, Missouri. Normal earthquakes release their energy over a few seconds, but the Whillans's shaking unfolds over 20 minutes.
Wiens first noticed the ice quakes 3 years ago as he analyzed data from 43 seismic sensors across Antarctica. Hoping for faint signals that would help him pinpoint previously unknown faults, he was instead greeted by booming vibrations from the same spot in West Antarctica. Wiens then looked at seismic data collected in 2004, the same year that Anandakrishnan had deployed 16 GPS sensors on the Whillans Ice Stream that tracked the ice's movement every 10 seconds. Most glaciers edge forward continuously, but the Whillans was already known to behave bizarrely: It sits still most of the time, then surges more than a half-meter forward twice per day as ocean tides lift and lower a slab of floating ice that extends from the end of the glacier onto the Ross Sea, just off the coast of Antarctica. By combining the GPS and seismic data, the researchers saw that the ice quakes and glacial surges synchronized perfectly in time, suggesting that the shaking was caused by the ice grinding over a rough spot in the rock below, they report 5 June in Nature.
Finding the causes of ice quakes--which also occur in Greenland--could lead to better understanding glacial movement and improved models of how glaciers will respond to climate change, says Robert Bindschadler, a glaciologist at NASA Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland, who first reported the twice-daily surges of the Whillans Ice Stream in 2003. "What has come from these discoveries is a realization that glaciers have other modes of behavior than we have thought of previously," says Göran Ekström, a seismologist with Columbia University.

■     23 Miners in Ukraine Rescued, Others Remain Trapped
June 9, 2008
Rescue workers in Ukraine have pulled 23 coal miners from a one-thousand meter deep shaft. At least 13 others remain trapped in the mine, which was the scene of a powerful explosion on Sunday. As Stefan Bos reports from Budapest, at least one mine worker was killed in the blast.
Rescue workers are trying to save workers still trapped at Ukraine's Karl Marx coal mine in Yenakiyevo, northeast of the regional capital Donetsk.
The remaining miners have been trapped since early Sunday about one-thousand-meters underground, after what is believed to have been a methane-gas explosion rocked the state-run mine during repair work.
Several workers have been brought out alive.
Deputy Prime Minister Oleksandr Turchynov says rescue workers remain hopeful to find more survivors. The miners brought out today were found after rescue workers heard voices coming from the damaged shaft.
Russia Today television talked to distraught family members anxiously awaiting news of rescue efforts.
"I am waiting for my son. I have waited for so many hours. I have no more strength to wait," said one woman. "They keep telling us to wait one more hour. One more hour. How many more hours can we wait. Nobody does anything and my son is waiting there somewhere below. And maybe he is dead."
A miner also expressed his frustration about working conditions at the mine, where operations had been suspended so workers could improve safety standards.
"I feel no one needs me," said one miner. "Just like nobody needs the people who died here."
Eleven miners were killed in a mine explosion in the same area two weeks ago. Three blasts at the Zasyadko mine in Donetsk late last year killed 106 men in two weeks.
More than 4,800 mine workers have died since the collapse of the Soviet Union, making Ukraine's mine industry one of the most dangerous in the world.
The government has begun closing mines amid mounting concerns about the number of fatalities.

■     6.4 Greece
June 9, 2008
USGS 6.1
EMSC: 6.4
in America arrives weaker?

■     SICHUAN - 30+ EARTHQUAKES IN 3 WEEKS AND COUNTING
 June 9, 2008
Aftershocks. EVERY SINGLE ONE AT EXATLY 10 KM DEPTH

■     Earthquakes and storms and the end of the world
June 9, 2008
There seem to be alot of 5.0 earthquakes in the world lately and alot of outbreaks of severe storms.
Seems we are building up to something.....

Magnitude    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008
8.0 to 9.9      1            1           0         1           2         1          2          4          0
7.0 to 7.9     14          15         13       14         14       10         9         14         6
6.0 to 6.9    158        126       130     140       141     140      142      176       78
5.0 to 5.9    1345     1243     1218    1203    1515    1693    1712    2029    573

based upon past observations, one can expect to see
Magnitude Average Annually
8 and higher --1
7 - 7.9 -- 17
6 - 6.9 -- 134
5 - 5.9 -- 1319
the last 4 years appear high than average for Mw 5 to 6.9 but the 3 years prior were at of below average for the same levels. For Mw 7-7.9, it's been below average, and Mw8+ it's been varying.


■     EARTHQUAKES: June Quake Patterns
A new quake pattern emerged during the first week of June. Quakes over a magnitude 4.0 were recorded on IRIS from the top of the globe to the bottom, along the Asian side of the Pacific Rim. The scope of this quake spread was new. Was there an increase in pressure along the Pacific Rim? If so, there were no large quakes to signal such pressure, just an even pressure from top to bottom.
■      FLOODS: Midwest Flooding
June 11, 2008
U.S. Midwest Flooded as Mississippi, Cedar River Rise
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=a.tRcCbWz.zk
Rising rivers left parts of the U.S. Midwest facing record flooding, as some cities declared mandatory evacuations with thousands of homes inundated, roads damaged and levees at risk of failing. The National Weather Service said a total of 200 locations are flooded, and issued warnings for Missouri, Iowa, Illinois, Oklahoma and Montana. The deluge in some Iowa towns reached an all-time high following days of heavy rainfall, according to the service. More rain and some storms are predicted today and tomorrow in the Midwest. The Mississippi River may continue to flood along points of a 200-mile stretch from Dubuque, Iowa, to Gregory Landing, Missouri, as tributaries swell the river, the National Weather Service said.

■       FLOODS: Midwest Braces for More Flooding
June 10, 2008
http://www.nytimes.com/2008/06/10/us/11cnd-flood.html?
Sodden communities in the upper Midwest braced for more flooding on Wednesday as rising rivers threatened to overcome levees protecting many downtown areas. Officials in Cedar Rapids, Iowa, ordered the evacuation of parts of the city as the Cedar River continued to rise. In Waterloo, part of a railroad bridge collapsed into the river and officials decided to evacuate some neighborhoods because of the rising waters. Midamerican Energy has shut off gas to all businesses and residences in the 100-year flood plain and will soon extend that shutoff to customers in the 500-year flood plain. Alliant Energy is preparing the downtown electrical system, he said, to operate in a flood by sandbagging around vents to the underground electrical lines. It was also encouraging downtown businesses to plan for the loss of electrical service.

■       FLOODS: River Slowly Dropping, but Iowa town still Flooded
June 14, 2008
http://news.yahoo.com/s/ap/20080614/ap_on_re_us/midwest_flooding
Hotels implored guests to use water only for drinking. The city's newspaper, The Gazette, continued to cover the story with the help of emergency generators. But the floodwaters were just outside the front door, and the place had no running water. Portable bathrooms were set up outside for the staff.

■       FLOODS: Receding Cedar Rapids Floods Revealing 'Incredible Destruction'
June 15, 2008
http://www.huffingtonpost.com/2008/06/15/receding-cedar-rapids-flo_n_107194.html
The city's municipal water system was back to 50 percent of capacity Sunday, a big victory after three of the city's four drinking water collection wells were contaminated by murky, petroleum-laden floodwater. That contamination had left only about 15 million gallons a day for the city of more than 120,000 and the suburbs that depend on its water system.■     SOLAR ACTIVITY: Sunspot Enigma
At a time when solar activity should be picking up, on its way to the solar maximum, the Sun is oddly quiescent. There is no sunspot activity.


The Sunspot Enigma: The Sun is "Dead"-What Does it Mean for Earth?
June 11, 2008
http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2008/06/the-sunspot-mys.html
Dark spots, some as large as 50,000 miles in diameter, typically move across the surface of the sun, contracting and expanding as they go. These strange and powerful phenomena are known as sunspots, but now they are all gone. Not even solar physicists know why it's happening and what this odd solar silence might be indicating for our future. Although periods of inactivity are normal for the sun, this current period has gone on much longer than usual and scientists are starting to worry. The sun usually operates on an 11-year cycle with maximum activity occurring in the middle of the cycle. The last cycle reached its peak in 2001 and is believed to be just ending now. The next cycle is just beginning and is expected to reach its peak sometime around 2012. But so far nothing is happening.

Sunspot activity is tied to the 11 year solar cycle. The last solar maximum was in 2000 and the next expected in 2011. This puts the solar minimum between those dates at approximately 2005-2006.

The Sunspot Cycle
June 4, 2008
http://solarscience.msfc.nasa.gov/SunspotCycle.shtml
Monthly averages of the sunspot numbers show that the number of sunspots visible on the sun waxes and wanes with an approximate 11-year cycle.

The last cycle was a very active sunspot cycle, and NASA announced that they anticipated an even more active cycle leading into 2011. Sunspots cause electromagnetic static on Earth and historically are associated with weather anomalies. Per the Zetas, this solar activity was to be a cover for the Earth changes anticipated to be caused by Planet X.

History of Study into Solar Variations
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_variation
Statistical studies that correlate weather and climate with solar activity have been popular for centuries, dating back at least to 1801, when William Herschel noted an apparent connection between wheat prices and sunspot records. They now often involve high-density global datasets compiled from surface networks and weather satellite observations and/or the forcing of climate models with synthetic or observed solar variability to investigate the detailed processes by which the effects of solar variations propagate through the Earth's climate system
 
Thus, merrily anticipating an active sunspot cycle, NASA was no doubt preparing to point to the Sun as a reason for weather anomalies, satellite problems, and problems with the grid such as surges or outages. Now this villain has been taken from them. Per the Zetas, the reason for the low sunspot activity has to do with the magnetic poles of Planet X. But NASA is not prepared to admit to the presence of Planet X just yet. In this cover-up dance, they are dancing without a partner.

■     SOLAR ACTIVITY: More Signs Of The Sun Slowing Down
June 15, 2008
http://wattsupwiththat.wordpress.com/2008/06/15/more-signs-of-the-sun-slowing-down/
A few months ago, I had plotted the Average Geomagnetic Planetary Index (Ap) which is a measure of the solar magnetic field strength but also daily index determined from running averages of eight Ap index values. Call it a common yardstick (or meterstick) for solar magnetic activity. While I was searching for something that could explain this, I came across this plot from NOAA's NGDC which was used to illustrate solar storm frequency related to sunspots. What is most striking is that since 1932, there have not been any years prior to 2007 that have zero data. The closest was 1996. Either way it appears we continue to slide into a deeper than normal solar minima, one not seen in decades. Given the signs, I think we are about to embark upon a grand experiment, over which we have no control.
■       Загадки Сонця
Від циклів сонячної активності залежить навіть півень народжуваності на Землі!
Першого липня закінчить роботу в космосі унікальний апарат "Улісс", який упродовж 17 років досліджував загад¬кову та найближчу до нас зірку — Сонце Втра-тивши зв'язок із Землею, космічний мандрівник ще довго перебуватиме на навколосонячній орбіті.
Національне аерокос мічнс агентство США вже готує наступну програму досліджень нашого світила: 2015 року до Сонця ви¬рушить новий корабель.
Чому ж людство скеровуй своїх найкращих фахівців і ви¬трачає величезні суми на дослідження зірки? Відповідь на це запитання ми спробували знайти, розмовляючи з кандидатом фізико-математичних наук Сергієм Осиповим, який працює у виділі фізики Сонця Головної астрономічної обсерваторії НАН України.
—    Сергію Миколайовичу, що аж так цікавить науковців на Сонці?
—    Ми знаємо про Сонне на¬чебто багато, а проте щоразу воно дарує нам нові сюрпризи. Наприклад, усім відомо, що існують 11 -річні цикли соняч¬ної активності, але ми досі не знаємо, чому ж вони відбуваються. Учені ламають голо¬ви над тим, чому викиди речовини над поверхнею Сонця - протуберанці — мають вищу температуру, ніж сама соняч¬на поверхня.
Чимало таємниць прихову¬ють і так звані сонячні "пля¬ми" - величезні ділянки з нижчою, ніж загальна, температурою. Та недавно ми з’ясували, що під ними на великій глибині температура значно вища. Чому? Це теж наразі таємниця.
Знаєте, від того, шо відбу¬вається на Сонці, багато чого залежить на Землі. Жодне не¬бесне тіло не пов'язане з нами так тісно і безпосередньо. Від циклів сонячної активності залежить якість радіозв’язку, са¬мопочуття людей, урожайність сільськогосподарських культур і навіть рівень народжува¬ності і розповсюдження епідемій! Нині існують математичні моделі поведінки Сонця, однак вони не дають нам можливості передбачити його поведінку.
— Якими ж повинні бути космічні апарати, що вирушають фактично дo пекла?
— Ми брали участь у підготовці українсько-російського космічного проекту "Корона". Зокрема підготували спеціаль¬ний прилад — дифракційний фотометр Сонця, або ж скоро¬чено - ДИФОС. До речі, ракети-носіі для сонячних досліджень та спеціальні космічні платформи розробляли також українські заводи в Дніпропет¬ровську. Апарати з нашими приладами побували в космосі в 1994 та 2001 роках, тож я дещо знаю про особливості такої техніки.
Що ближче до світила, то, звичайно, вищою є температу¬ра, а, крім того, Сонце - дуже потужне джерело радіації, адже там відбуваються реакції, по¬дібні до тих, що є в епіцентрі термоядерного вибуху. Цe колосальна температура, колоса¬льна радіація!
Для захисту від потоків ви¬промінювань і температури, яка може сягати 1400 градусів за Цельсіем, корабель вкрива¬ють спеціальною відбивальною оболонкою. Вона за своїми вла¬стивостями нагадує колбу термоса: сонячні промені відбиваються від її поверхні, не нагріваючи саму станцію. У конс¬трукції станції використовують спеціальні радіоелементи та мікросхеми, які здатні працю¬вати в дуже жорстких умовах
Під час місії "Улісс", яка нині завершується, на космічному апараті встановили замість со¬нячних батарей спеціальний *'ядерний реактор" щоб він зміг забезпечувати корабель енер¬гією. Саме через вичерпання запасу цієї енергії місію довелося припинити. Але "Улісс", який стартував 1991 року зібрав такий величезний обсяг наукових даних, що на його обробку піде ще не один рік.
— До речі, американські науковці діляться з вами цією інфор¬мацією?
— Так, більшість даних май¬же відразу стає доступною в Інтернеті. Звичайно, якісь най¬важливіші речі можуть потра¬пити до широкого загалу з деяким запізненням, та НАСА має на це право - вона витрачає на дослідження Сонця ве¬личезні гроші. Зараз, до речі, в цьому напрямі працює і об'єд¬нана Європа.
Наприклад, нині на навколо¬сонячній орбіті перебуває зонд SOHO — не проект НАСА та Європейського космічного аге¬нтства. Він стартував із Землі 1995 року. Є цікава статистика: майже щодня у світі публікують наукову роботу, зроблену на базі даних, які отримано з цьо¬го космічного апарата.
Сонце вивчають також два апарати під назвою "Стерео" — за їх допомогою вчені роблять тривимірні знімки нашого сві¬тла. Про таке колись не могли навіть мріяти! Фактично ми ма¬ємо "портрети" Сонця у "про¬філь" та "анфас". Такі дані дуже допомагають ученим. Японці позаторік також запустили до зірки свій зонд —"Hinode", або ж "Схід". Він теж допомагає ученим дізнатися більше про наше світило. НАСА, крім того, має в космосі ще один апарат, покликаний вивчати вплив Со¬нця на земний клімат.
—    Які найцікавіші результати наразі вдалося отримати?
—    Учені мають зараз чимало несподіванок, над поясненням і тлумаченням яких будуть пра¬цювати ще не один рік. Напри¬клад, виявлено зв'язок з ак¬тивністю на Сонці та зміною клімату на Землі. Є навіть дум¬ка, шо глобальне потепління спричинене не шкідливими викидами підприємств та автотранспорту в атмосферу, а проце¬сами, які відбуваються на Сон¬ці. Міркую, велика частина правди в цьому є.
За допомогою супутників та¬кож вдалося визначити, то Со¬нце може мати два північні магнітні полюси одночасно, а південний полюс нашого сві¬тила не має фіксованого розташування, крім гого, північ на Сонці, як і на Землі. — холод¬ніша! Там температура на 7 — 8 відсотків нижча. А загалом у надрах зірки вона сягає 13,5 мільйона градусів за Цельсієм, як і передбачали вчені. Справж¬нє пекло!
Звідки вітер?
Під час місії "Solar Prober" НАСА відправить до Сонця космічний корабель, який наблизиться до світила на максимально можливу відстань.
Наукові досягнення і досвід попередніх сонячних проектів дозволяють нам 2015 року спрямувати до світила зонд, який наблизиться до сонячної корони — коментує проект інженер НАСА Метью Браун. Науковці сподіваються, що жаротривкий зонд нового покоління зможе дати відповіді на багато питань, зокрема, якими є магнітні поля поблизу зірки та звідки береться так званий "сонячний зітер" — потужний потік елементарних частинок, що досягає Землі.
Американські вчені й експерти заявляють про те, що найближ¬чим часом саме енергія, отрима¬на із сонячного випромінювання, замінить нафту й газ.

■      New Zealand faces power crisis amid drought
June 11, 2008
New Zealanders are to be urged to wash dishes by hand and turn off lights as the country teeters on the brink of a power crisis caused by drought.
After two years of dry weather, the level of water in lakes that drive New Zealand's hydroelectric power plants is worryingly low.
The energy minister, David Parker, denied claims the country was facing rolling power cuts but said households would be asked to cut electricity consumption by up to 15% during peak early evening periods unless there was "significant" rainfall soon.
Hydroelectric stations usually produce about 75% of New Zealand's electricity but a lack of rain has reduced that output in recent weeks to 50%. Coal, diesel and gas-fired power plants are trying to make up the shortfall, but more strain is expected to be put on the national grid with the arrival of winter in the southern hemisphere.
Backed by the government, the electricity industry is to launch a TV campaign aimed at domestic, commercial and industrial users.
The prime minister, Helen Clark, said: "I think the advice will be that while it's not an emergency, it is time for people to be turning off lights in rooms they are not using, certainly not leaving the computer on all night, the heated towel rail not on for 24 hours a day."
The last time there was a serious power shortage in New Zealand was in 1992 when businesses were forced to use liquid petroleum gas and diesel. Street lighting was rationed and households endured hot water restrictions.
The public was also asked to save power in 2001, 2003 and 2006 but each time rain came soon enough to head off any serious problems.
Phil O'Reilly, the chief executive of Business New Zealand, said poor decisions by successive governments had led to New Zealanders living with the threat of electricity shortages. "You just can't run an economy like this," he said.
"If we get through to the end of winter without blackouts; it was all done by the skin of our teeth. I don't think that's a sensible proposition."
Clark said the commissioning of a new geothermal plant was being brought forward and industrial users of electricity were being targeted to see if they could ease back on demand. "A lot of things are being done to make sure that we move through this dry spell as smoothly as we can," she said.

■     Коли ж закінчиться нафта?
12 червня, 2008
Світові експерти пророкують, що нові джерела можуть вирішити проблеми з нестачею нафти
Із 1864 року, коли виник перший нафтовий бум, із земних надр викачали майже 45 відсотків світових її запасів. Експерти стверджують, що через 40 років джерела будуть повністю висна¬женими і людство залишиться без нафти.
Якщо ж попит зростатиме такими темпами, як сьогодні, то ще швидше — років за двадцять. Щоправда, такі прогнози робили й 30 літ тому, але нафта й досі є.
Справжньою сенсацією стали нові родовища нафти, зокрема, канадські, бра¬зильські й американські. Деякі аналітики стверджу¬ють, що вони можуть ви¬рішити всі проблеми людст¬ва з нафтою. Чи врятують вони світ від її дефіциту та чи зможуть вплинути на те¬перішні високі ціни?
"Експрес" спитав про це одного із чільних світових експертів із нафти, ана¬літика міжнародної органі¬зації "ODAC" Кріса Скребовскі.
-    Оскільки кожна країна надає інформацію про кіль¬кість нафти добровільно, чи можливо, що країни-експор-тери приховують справжні запаси, аби якомога довше протримати високі ціни?
—    Такі припущення є, адже незалежного оціню¬вання покладів в азійських країнах не проводили. Цілком можливо, що країни — чле¬ни ОПЕК приховують справ¬жні обсяги запасів нафти. Адже паніка на ринку через її дефіцит вигідна передусім їм.
-    Чи можуть нові техно¬логії та високі ціни на нафту дати можливість розробляти нові родовища, які досі вва¬жали нерентабельними?
—    Високі ціни відкрили нові можливості. Наприклад, видобуток нафти в Канаді коштує від 50 до 60 доларів за барель. За ринкової ціни ЗО доларів, ці резерви ніхто не враховував. Тепер зусил¬ля себе виправдовують.
Багато говорять й про ро¬довища в Бразилії. За деяки¬ ми підрахунками, там міс¬титься 2,5 відсотка сучасних світових запасів. Хоча поки що повністю дослідили лише одне родовище "Тирі", ЙОГО оцінюють у 5 — 8 мільярдів барелів. Сподіваються та¬кож сенсаційної заяви про дослідження другого джере¬ла "Саrіоса". Але розробка цих родовищ є складною технічно та фінансово. - Нині триває велика су¬перечка навколо Арктики, її запасів корисних копалин та кому вони належатимуть. Наскільки значними там є поклади нафти?
— Загалом існує домов¬леність між державами, що запаси Арктики не викорис¬товуватиме жодна країна. Що ж до запасів корисних копалин, то на арктичну на¬фту розраховують мало. Проте вважають, що там ба¬гато природного газу, за при¬близними підрахунками, 80 відсотків покладів Арктики — це газ.
Точне оцінювання корисних копалин Арктики — це сек¬ретні дані. Єдина доступна інформація—Геологічний звіт Сполучених Штатів (USGS) 2000 року, де стверджувалось, що загальна кількість нафти в Гренландії — 49 мільярдів барелів. Але недавно вони зменшили цю цифру до 9 мільярдів. Тому цікава інфор¬мація для роздумів.
-    Деякі експерти ствер¬джують, що запасів нафти на Землі залишилось тільки на 40 років. Чи можете з цим погодитись?
—    Нині світ наближається до піку споживання нафти, коли разом із видобутком збільшується її споживання. Найвищий рівень її видобут¬ку — не пізніш як 2011 року. Потім він знижуватиметься з року в рік, спочатку на 1 — З відсотки на рік, потім більше. Запаси повністю не вичерпа¬ються ще сотні літ, а нафто¬вий видобуток ставатиме де¬далі меншим.

■      А тепер — на південь!
12 червня, 2008
Через стихії тисячі американців виїжджають із північних регіонів країни

Два роки тому жителі південних штатів, що постраждали від урагану "Катріна", переселялися на північ, а тепер почався зворотний відтік міг¬рантів.
Кілька днів тому регіон Великих американських эзер у США накрили гігантські повені й торнадо. У штаті Інліана оголосили над¬звичайний стан, а на захист ме¬та поліса Чикаго (у сусідньому Іллінойсі) і населених пунктів штату Вісконсін перекинули сили берегової охорони.
За дивним збігом, якраз пе¬ред ними драматичними поді¬ями з'явився звіт Федерально¬го бюро перепису населення США. У ньому сказано, що кількість внутрішніх мігран¬тів, котрі змінюють місце про¬живання через негативні зміни клімату, становить близько 300 тисяч осіб. Серед штатів, які лідирують за кількістю "клі¬матичних переселенців", за останні три роки впевнено першість тримають Нью-Джерсі, Іллінойс, Індіана, Нью-Йорк, Мічиган, Міннесота — тобто майже увесь північний схід країни.
Жителі Чикаго розповідають, шо навіть з їхнього міста виїж¬джає досить багато людей. Се¬ред них — особи різних про¬фесій і різних статків. "Чикаго залишають переважно ті, хто те не всгиі прирости до цього міста, — розповів для " Експре¬су" Олександр Хожай, один із його жителів. — Це часто мо¬лодь із хорошою освітою або представники професій, на які скрізь є попит. Мені важко зга¬дати випадки, коли хтось тут довго жив, а тепер раптом його потягнуло до тепліших місць, таких, як Техас".
А теплішими місцями вважа¬ють десяток штатів на півден¬ному узбережжі США. Вонитак і називаються "Sunbelt" — "Со¬нячний пояс". Міграція насе¬лення США до них була зав¬жди. Вона почалася наприкінці XX століття, і відтоді Флорида щороку стає першою за кіль¬кістю переселенців. "Тут від¬чутно більші заробітки, але не слід забувати, шо й витрати значніші", — зазначає Олек¬сандр Хожай.
Штат Нью-Йорк відповідно, навпаки, неодноразово був лідером за зменшенням жи¬телів, які методично переселя¬лися в різні штати "Сонячного поясу". Але за минулі три роки картина помітно змінилася. Тепер Федеральне бюро пере¬пису населення повідомляє, що на перше місце за кількістю мігрантів із північно-східних регіонів країни вийшов Техас. За рахунок переселенців упро¬довж трьох років жителів шта¬ту побільшало рекордно — май¬же на 600 тисяч осіб.
Флорида відійшла на друге місце. Далі за нею йдуть Калі¬форнія, Джорджія та Арі зона. А штат Нью-Йорк поступився лідерством щодо зменшення кількості населення сусідньо¬му Нью-Джерсі. Феноменальні демографічні зміни відбува¬ються в Арі юні, причому йдеться не про іммігрантів із сусідньої Мексики. За словами відомого демографа з Мічи¬ганського університету Віль-яма Фрея, Арі юна раніше була своєрідним магнітом тільки для пенсіонерів. Тепер же картийё різко змінилася.
"Погіршення к л і м аги ч н и х умову північно-східних штатах спонукало тисячі людей усіх професій і віку до переїзду до благополучної в цьому плані Арізони. Тільки за три роки на¬селення цього штату збіль¬шилося майже на чверть міль¬йона осіб", — зазначає Вільям Фрей.
Природні катаклізми мають і прямі політичні наслідки: Те¬хас, Флорида, Джорджія й Арі-зона, населення яких рекорд¬но зросло за рахунок міі рані ів, зможуть одержати в майбут¬ньому складі американського парламенту додаткові місця се¬наторів і конгресменів.

 ■     Катастрофи немає!
12 червня, 2008
Америка і Євро¬па б'ють на сполох: ИУ світі стає дедалі менше їжі. Криза, панове! І це стосується не лише країн третього світу, вона насувається на нас!"
А якшо врахувати той факт, шо природ¬них енергоресурсів катастрофічно бракує, гл обал ь н с п оте пл і н н я призводить до тотальних посух, які знищують уро¬жай, а кількість населен¬ня все зростає, то більше продуктів і не буде...
Страшно за такої ситу¬ації нам, українцям. Бо коли вже ситі держави з їх стабільною економікою опинились на .чежі голо¬ду, то шо вже нам казати? Ну не прогодує нас зане¬дбане українське село! І якшо тепер хоч Європа рятує овочами, м'ясом, птицею, то за рік-два ні¬чого цього нам не про¬дасть, бо сама не матиме. Хіба за ду-у-уже високи¬ми цінами поділиться останнім. Біда та й годі! І тут же нас лякають сумною статистикою. Мов¬ляв, мільярд людей — а це шоста частина населення планети — голодує. Половина людства страждає від недостатнього харчуван¬ня. І ше близько 18 000 дітей щодня вмирають від виснаження. Це справді реалії XXI століття!
Але є у всій цій істерії факт, який насторожуй Надто вже вперто, завзя¬то і послідовно нас пере¬конують у тій продоволь¬чій кризі. Якось, знаєте, гнилуватим піаром попа-хує. На кшталт того, коли в країні ширяться чутки про вибух на атомній станції, а на телеканатах крутять рекламу дозиметрів.
Отак і тут: якщо про¬дуктів нема, отже, вони переходять у розряд де¬фіцитних товарів. А де¬фіцит, друзі, він не для всіх. За нього треба пла¬тити дорожче. Ue ми теж знаємо з шіасного досвіду.
— Державні лідери, вла¬сники найбільших корпо¬рацій і справді виявляють нині заклопотаність, — вважає професор еконо¬міки і соціології Юрій Саєнко, науковий спів¬робітник 1 нституту соціо¬логії НАНУ. — Але не че¬рез те, що хтось голодує. А тому, що їхні дивіденди не збільшуються. Або ж зшлмиуються не тими темпами, шо раніше.
Їжу, як і всякий товар, виробляють задля отри¬мання прибутку! І не яко¬гось, а сталого, високого. Однак половина населен¬ня планети не має стільки коштів, шоб забезпечити виробникам необхідний рівень прибутків. Це і є вагомою причиною "го¬лоду" на планеті.
Їжі вдосталь! Але систе¬ма "накручує" піни на продукти понад можли¬вості споживача. Для біз¬несменів вигідніше про¬дати товар дорого, а час¬тину його пустити на благодійність тим, хто голодує, аніж зменшити ціну до того рівня, коли про¬дукти стануть sai альнодо-ступними.
—    Отже, продукти є, од¬нак не для всіх?
І так буде далі. В умо¬вах нинішньої системи інакше не можна. Бо не¬вигідно! Прибуток — мета бізнесу. А ми з вами, тоб¬то споживачі, — це засо¬би для досягнення максимального прибутку. Нема дефіциту. Є дисба¬ланс між виробництвом і споживанням. По суті, нині в ЄС виробляють більше продуктів, ніж це потрібно. Ціни мали б знижуватися, бо пропозиція перевищує попит. Але мета виробника — продати нам товар якомо¬га дорожче. І ті фактори, які нам називають (глоба¬льне потепління, подоро¬жчання енергоносіїв, пе¬ренаселення), — гарна причина для накручуван¬ня цін.
—    І їх таки накрутять отак просто, на порожньо¬му місці?
Ну не зовсім. Безумов¬но, підстави для підви¬щення цін усе ж таки є. Бо, у принципі, сільсь¬когосподарські системи і США, і країн ЄС бездо¬ганними не назовет. Останні роки держави роюили дуже солідні дотації в ці галузі, що дозволяло ЇМ реалізовувати свої харчі на світовому ринку від¬носно дешево. А тепер країни екстрено перегля¬дають свою політику в цій галузі. І, звісно ж, хочуть прибутку за рахунок продажів.
Важливо, що нинішня ситуація показала: вироб¬ництво продовольчих то¬варів не може кониентру-ва і вся в кількох регіонах, які нібито нагодують увесь світ. У кожної дер¬жави мусить бути своє розвинене сільське гос¬подарство. Залежати від когось — це катастрофа.
—    Хто постраждає від підвищення цін найбільше?
Безумовно, народи так званого третього сві¬ту. Політика розвинутих країн змусила їх зробити своє сільське господарст¬во монокультурним. Тоб¬то вони вирощували одну або кілька культур, а все решта ввозили з-за кордо¬ну. Але на експорті не завжди заробиш, бо ж усе-таки даються взнаки погодні умови, неврожаї. За такої ситуації про продо¬вольчу безпеку не йдеть¬ся.
А от європейців ця про¬блема зачепить трохи ме¬нше. Підвищення цін на продукти якщо й буде, то не стане таким суттєвим, як для країн-експортерів.
Щодо України, то мені важко передбачити, яку політику провадитиме держава. Але оптимізму мені бракує. Найкраще для вас із нами було б, якби уряд узявся за роз- в виток сільського госпо¬дарства, залучив вітчиз¬няних інвесторів, підтри¬мав дотаціями власного виробника. Сьогодні такі моменти спостерігаємо, однак дуже незначні. То¬му мені важко повірити, що в короткий термін зможемо створити таку систему виробництва продовольчих Іовлрів, яка до шолила б нагодува¬ти дешево всіх громада*. За 15 років ми цього не зробили. А щоб бути справді незалежними, треба бути ситими.
Подорожчає все...
За 2007 рік ціна пшениці на світових ринках збільшилася вдвічі, на кукурудзу і рис — у півтора раза.
Згідно з останніми прогнозами економістів інвестиційного банку "Credit Suisse", ціни на продукти зростатимуть ще найближчі 3 — 5 років. А більшість європейських експертів вважає, що харчі будуть дорожчати аж до 2016-го.
Згідно з оцінками FAO, до 2016 року пшениця коштуватиме на 21% більше, ніж тепер, рис — на 37%, масло — на 43%, сири — на 33%.
А якими можуть бути роздрібні ціни на основні продукти для українського споживача найближчого і не дуже майбутнього? Свій прогноз "Експресу" надав Сергій Антонов, експерт товарної біржі "Агропромброк".

■      MASS SUICIDAL DOLPHINS! - It's Started....
June 12, 2008
 [link to www.guardian.co.uk]
[link to www.reuters.com]
Two independant mass dolphin deaths, Thousands of miles away from each other. Coincidence?
Expect an earthquake somewhere.
it's happening in the northern and southern hemisphere, UK and Madagascar, which is off the East coast of Southern Africa.
Impending DOOM?
I remember this happened just before the tsumani in South East Asia. Dolphins were being washed up near New Zealand - where the preparatory quake was.
So if the dolphins are being washed up in the Northern Hemisphere look to Iceland, the Canary Islands, Greece or Alaska for seismic activity.

■      Theories and rumours abound as scientists ponder mystery of mass dolphin deaths
June 13, 2008
Nick Tomlinson, skipper of the fishing boat Lenten Rose, had not felt anything like it in the 35 years he has been working the waters off the Cornish coast.
"I'm used to the big military guns going off but this was something different - bang, bang, bang, very close, very loud. The vibrations went through the boat and up through my backbone. The whole boat was shuddering."
As Tomlinson's boat was rocking 12 miles out, an extraordinary drama was playing out in muddy little coastline creeks near Falmouth. Around 70 dolphins had suddenly headed for shore and dozens became trapped in mud and slime. Rescuers tried to keep the distressed mammals wet by draping damp tarpaulin and seaweed over them. They guided some back out to sea but 26 perished in the sticky shallows.
Marine scientists are astounded at Monday's tragedy - the biggest mass stranding of dolphins for many years. Multiple strandings of dolphins, porpoises and whales do happen frequently in other parts of the world. In the UK the number of strandings of cetaceans has doubled to more than 700 over the past 10 years. But this increase is generally put down to the creatures becoming entangled in fishing nets and usually only involves a few individuals or a small group.
Unusual spring
Over the next few weeks scientists from the Zoological Society of London will try to pinpoint the cause of this week's stranding. The government has given them extra money to help them unravel the mystery.
But meanwhile in Cornwall, the rumours are flying, fuelled by the experiences of the likes of Nick Tomlinson. Were the dolphins terrified by explosions of some sort? Could sonar from naval vessels have spooked them? Is the military testing secret equipment?
Even before the dolphins headed for land it had been an unusual spring off the coast of south Cornwall. Northerly winds rather than the prevailing south-westerly ones whipped in and the plankton bloom, a crucial food source, came very late. Fishermen say this has caused a dearth of smaller fish such as whitebait, sardines and herrings, which in turn makes life difficult for predators such as dolphins.
After this unusual spring came an unusual weekend. Leonora Burtt, of Falmouth, went out diving in the bay on Sunday and noticed a lack of large commercial vessels. "It struck me as very odd. There are always large tankers around but all we could see was an unusual-looking naval vessel. It was strangely quiet. I was told by a fisherman that a submarine was around as well. It was as if the area had been cleared for something."
On Monday news of the strandings started reaching the authorities. A tree surgeon turning up for work had seen the dolphins "thrashing" in Porth Creek, upstream from St Mawes. Dolphins were found in two other creeks.
Darryl Thorpe, a local vet and a member of the British Divers Marine Life Rescue organisation, said his initial reaction was disbelief. "This doesn't happen in UK with dolphins," he said.
Throughout the day rescuers worked to save the creatures they could, put down the ones they could not and line the bodies up ready for post-mortem examinations. It was grisly work.
One of the rescuers, Rory Goodall, described how he was covered in milk from three lactating female dolphins. "It was terrible," he said. Intriguingly he also said he felt "tremors" that agitated the shallow water. "It was a very strange feeling - something odd was going on out there," he said.
It is easy to rule out some theories. Pathologists have said there was no sign the animals had been trapped in nets. The idea that a killer whale had scared them into the shallows has been largely dismissed - a pod of orcas would have been spotted.
The theory most of those involved in the rescue seem to be settling on is that they may have come closer to the coast than they normally would hunting because of the lack of food and then been terrified into the shallow water. The question is what frightened them.
Ministry of Defence officials say there was no "major exercise" in the area but "low level ship movements". A spokesman confirmed a survey vessel was using sonar 20 miles off Falmouth on Sunday but said it was "extremely unlikely" this would have affected the dolphins.
Gunnery exercises
There were gunnery exercises on Friday and Monday afternoon. This tallies with Goodall and Tomlinson's reports of tremors and vibrations. The MoD says no firing was going on at the times the dolphins actually headed to shore and insists the firing on Monday was routine - but both Goodall and Tomlinson are experienced seagoers and maintain that what they felt was unusual.
The Whale and Dolphin Conservation Society believes sonar or explosions could have frightened the dolphins or caused them to become disorientated. It has called for the navy to suspend the use of sonar in the area while the stranding is investigated and to release details of its activities off Cornwall.
Marine biologists are increasingly convinced that exposure to sonar leads to strandings. One of the most striking studies was carried out in Spain after a mass stranding of beaked whales in the Canary Islands. Scientists concluded the whales had died after surfacing too quickly and suffering a form of bends because they had been frightened by naval sonar.
But a major concern is that the reason for the dolphins' deaths may never be found. The fear is that if something else is endangering the dolphins, whole populations could be wiped out.
Getting stranded
• Cetaceans - whales, dolphins and porpoises - have always become stranded. In 1927 168 false killer whales were beached on the north-east coast of Scotland.
• In the last 12 years the number of strandings in the UK has increased dramatically from 360 in 1994 to 741 in 2006. Possible causes include marine pollution, infectious diseases, starvation, fewer prey, accidental collisions with boats, and noise pollution such as dredging and sonar. But the most significant cause is believed to be entanglement in fishing nets.
• Cornwall sees by far the largest number of strandings. The majority here occur from December to February. The Outer Hebrides and the coast of Gwynedd, Wales, are also hotspots.
• According to the Natural History Museum the biggest mass stranding this century was in March 2003 when 29 cetaceans - the species is not known - were spotted in the sea off Dorset. These were believed to have become tangled in netting. In November 2001 16 common dolphins were stranded in Looe in Cornwall - again they were believed to have been entangled.

■      Thousands flee as floods inundate U.S. Midwest cities
June 13, 2008
Officials in Iowa irritated at '100-year flood every 4 years'

Glenn Patton paddles a boat carrying belongings from his house before the mandatory evacuation of his street in Iowa City, Iowa. (Matthew Holst/Iowa City Press-Citizen/Associated Press)
Officials in Des Moines, the state of Iowa's capital and largest city, issued voluntary evacuation orders Friday to people living downtown and near levees along the banks of the cresting Des Moines River.
Days of heavy rain across the U.S. Midwest have swollen rivers in Iowa, Minnesota, Wisconsin, Kansas and Michigan. Thousands have already fled their homes before the surging flood waters.
The Des Moines River was just centimetres below the tops of levees, officials said, while urging downtown businesses to shut and people living in flood-prone areas to move to higher ground.
Severe weather has plagued the state all this week.
A tornado struck a boy scout camp in central Iowa Wednesday, killing four people and forcing dozens to flee for their lives.
On Thursday, the Cedar River in eastern Iowa poured over its banks. forcing the evacuation of more than 3,000 homes, causing a railroad bridge to collapse and leaving cars under water on downtown streets.
Officials estimated that 100 blocks were under water in the town of Cedar Rapids, where several days of sandbagging work could not hold back the rain-swollen river. Rescuers used boats to reach many stranded residents, and people could be seen dragging suitcases up closed highway exit ramps to escape the water.
"We're just kind of at God's mercy right now, so hopefully people that never prayed before this, it might be a good time to start," Linn County Sheriff Don Zeller said.
Officials estimated that 3,200 homes were evacuated and some 8,000 residents displaced. Disabled and elderly residents of a downtown hospital and nursing home in downtown Cedar Rapids had to be moved by emergency crews, officials said.
Residents were already steeling themselves for floods before storms late Wednesday and early Thursday brought up to 127 millimetres of rain across west central Iowa.
Unprecedented river levels
"We are seeing a historic hydrological event taking place with unprecedented river levels occurring," said Brian Pierce, a meteorologist with the National Weather Service in Davenport.
"We're in uncharted territory. This is an event beyond what anybody could even imagine."
Gov. Chet Culver has declared 55 of the state's 99 counties as state disaster areas.
In Cedar Rapids, a city of about 124,000, flood waters downtown neared the top of stop signs and cars were nearly covered in water. It wasn't clear just how high the river had risen because a flood gauge was swept away by the swirling water.
The surging river caused part of a railroad bridge and about 20 hopper cars loaded with rocks to collapse into the river. The cars had been positioned on the bridge in hopes of weighing it down against the rising water.
Prisoners had to be moved from the jail in Linn County, which includes Cedar Rapids. The sheriff's office also was under water, Zeller said. Several emergency shelters were opened, and the city had closed all but one of its bridges over the Cedar River.
"I believe that this is God's way of doing things, and I've got insurance, so I'm not worried about it," said Tim Grimm, who was forced to leave his home in the city's Czech Village area.
'We're having the 100-year flood every 4 years'
At least two deaths are being reported in flood-related traffic accidents in neighbouring Minnesota, police said.
In Austin, Minn., the Cedar River crested 2.3 metres above flood stage, slightly below a 2004 flood that caused major damage in the city.
"It seems like we're having the hundred-year flood every four years. It's absurd," said Mark Dulitz, who had 10 centimetres of water in his basement and a ring of sandbags around his house.
The flood waters claimed the life of a man whose vehicle became submerged when the road washed out from under it just west of Austin.
Flooding this week also caused damage across southern Wisconsin, where thunderstorms continued pounding the area on Thursday.
Power was shut off to hundreds of people in the Wisconsin village of Avoca, west of Madison, and they were urged to leave their homes after the Wisconsin River and other streams flooded, said Chief Deputy Jon Pepper of the Iowa County sheriff's department.
The weather service issued flash flood watches for southern Wisconsin with tornado watches in central and eastern areas. Several tornadoes briefly touched down, but no injuries were reported.
Missouri bracing itself, sandbagging
Violent thunderstorms Thursday night rattled Michigan's northern Lower Peninsula, where tornado watches and warnings were in effect.
Just southeast of Grand Rapids, Mich., crews pulled the body of a motorist from a car found drifting in the swollen Thornapple River. State police said they believe the 57-year-old man called on his cellphone, but didn't say what happened or where he was; they found him using global positioning equipment.
People in several northern Missouri communities, meanwhile, were piling up sandbags to prepare for flooding in the Missouri River, expected to crest over the weekend, and a more significant rise in the Mississippi River expected next Wednesday.

■      2008: The year of global food crisis
June 15, 2008
IT IS the new face of hunger. A perfect storm of food scarcity, global warming, rocketing oil prices and the world population explosion is plunging humanity into the biggest crisis of the 21st century by pushing up food prices and spreading hunger and poverty from rural areas into cities.
Millions more of the world’s most vulnerable people are facing starvation as food shortages loom and crop prices spiral> ever upwards.
And for the first time in history, say experts, the impact is spreading from the developing to the developed world.
More than 73 million people in 78 countries that depend on food handouts from the United Nations World Food Programme (WFP) are facing reduced rations this year. The increasing scarcity of food is the biggest crisis looming for the world’’, according to WFP officials.
At the same time, the UN Food and Agriculture Organisation has warned that rising prices have triggered a food crisis in 36 countries, all of which will need extra help. The threat of malnutrition is the world’s forgotten problem’’, says the World Bank as it demands urgent action.
The bank points out that global food prices have risen by 75% since 2000, while wheat prices have increased by 200%. The cost of other staples such as rice and soya bean have also hit record highs, while corn is at its most expensive in 12 years.
The increasing cost of grains is also pushing up the price of meat, poultry, eggs and dairy products. And there is every likelihood prices will continue their relentless rise, according to expert predictions by the UN and developed countries.
High prices have already prompted a string of food protests around the world, with tortilla riots in Mexico, disputes over food rationing in West Bengal and protests over grain prices in Senegal, Mauritania and other parts of Africa. In Yemen, children have marched to highlight their hunger, while in London last week hundreds of pig farmers protested outside Downing Street.
If prices keep rising, more and more people around the globe will be unable to afford the food they need to stay alive, and without help they will become desperate. More food riots will flare up, governments will totter and millions could die.
Food scarcity means a big increase in the number of people going hungry,’’ says the WFP’s Greg Barrow. Without doubt, we are passing through a difficult period for the world’s hungry poor.’’ The WFP estimates it needs an additional $500 million to keep feeding the 73 million people in Africa, Asia and central America who require its help. We need extra money by the middle of 2008 so we don’t have to reduce rations,’’ says Barrow.
He also points out that age-old patterns of famine are changing. “We are feeding communities of people we didn’t expect to feed,” he explains.
As well as being rural, the profile of the new hungry poor is also urban, which is new. There is food available in the markets and shops - it’s just that these people can’t afford to buy it. This is the new face of hunger.’’ The food shortages will also affect western industrialised nations such as Scotland, Barrow says. Scarcity means that some foods will get very expensive, or disappear from supermarkets altogether, meaning a move to seasonal, indigenous vegetables.’’ Of the 36 countries named last month as currently facing a food crisis, 21 are in Africa. Lesotho and Swaziland have been afflicted by droughts, Sierra Leone lacks widespread access to food markets because of low incomes and high prices, and Ghana, Kenya and Chad among others are enduring “severe localised food insecurity”.
In India last year, more than 25,000 farmers took their own lives, driven to despair by grain shortages and farming debts. “The spectre of food grain imports stares India in the face as agricultural growth plunges to an all-time low,” warns India Today magazine.
The World Bank predicts global demand for food will double by 2030. This is partly because the world’s population is expected to grow by three billion by 2050, but that is only one of many interlocking causes.
The rise in global temperatures caused by pollution is also beginning to disrupt food production in many countries. According to the UN, an area of fertile soil the size of Ukraine is lost every year because of drought, deforestation and climate instability.
Last year Australia experienced its worst drought for over a century, and saw its wheat crop shrink by 60%. China’s grain harvest has also fallen by 10% over the past seven years. The UN Intergovernmental Panel on Climate Change has predicted that, over the next 100 years, a one-metre rise in sea levels would flood almost a third of the world’s crop-growing land.
A recent analysis also pinned blame for the global food crunch’’ on the accelerating demand for allegedly green biofuels and the world’s growing appetite for meat.
Meat is a very inefficient way of utilising land to produce food, delivering far fewer calories, acre for acre, than grain. But the amount of meat eaten by the average Chinese consumer has increased from 20 kilograms a year in 1985 to over 50 kilograms today. The demand for meat from across all developing countries has doubled since 1980.
The world’s grain stocks are at their lowest for 30 years. Some analysts are beginning to make some very worrying, very stark predictions. And these analysts say politicians should start to rank the issue of food security alongside energy security and even national security.
Another key driver is the soaring cost of oil, which last week topped $133 a barrel for the first time. As well as increasing transport costs, oil makes crop fertilisers more expensive.
According to the World Bank, fertiliser prices have risen 150% in the past five years. This has had a major impact on food prices, as the cost of fertiliser contributes over a quarter of the overall cost of grain production in the US, which is responsible for 40% of world grain exports.
Tackling hunger has become a “forgotten” UN millennium development goal, says the bank’s president, Robert Zoellick.
But increased food prices and their threat - not only to people but also to political stability - have made it a matter of urgency,” he says.
Why are we growing food to feed cars instead of people?
The global drive for a new green fuel to power cars, lorries and planes is worsening world food shortages and threatening to make billions go hungry. Biofuels, enthusiastically backed by the US, Canada, UK and other European governments, have been sold as the solution to global warming. Making fuels from growing crops has been marketed as the way to cut climate pollution while continuing to drive.
But now experts are warning that this could all be a disastrous mistake. Converting large amounts of land to crops for biofuels is reducing food production just when the world needs to increase it.
Last year a quarter of the US maize crop was turned into ethanol to fuel vehicles - and the US supplies more than 60% of the world’s maize exports. According to the World Bank, this is putting pressure on countries’ precarious food supplies.
“The biofuels surge makes things worse by adding high demand on top of already high prices and low stocks,” said one of the bank’s leading economists, Don Mitchell. “Ethanol and biodiesel produced in the US and European Union don’t appear to be delivering on green promises either, making them very controversial.”
There are plans by more than 20 countries to boost production of biofuels over the next decade. The US is talking about trebling maize production for ethanol, while the European Union is aiming to make biofuels 10% of all transport fuels by 2020.
The same figure was used by Robin Maynard, from the Soil Association, which certifies organic food. “The US currently grows one-sixth of its grain harvest for cars, which is madness,” he said.
“It is perfectly possible for the world to feed itself, but it depends on how we are growing food. If we continue to grow crops to feed cars rather than people, we’re in trouble. You could feed a person for a whole year from the grain that produces just one tank of fuel for a sports utility vehicle (SUV),” he said.
[link to www.lavalnews.ca]

With the flooding in the Midwest I can certainly believe that there will be shortages of the major food grains this fall. The flooding is wiping out the crops already planted and will prevent new ones being sown on time. All the extra moisture will also cause all kinds of fungus's to spread in crops in states nearby and in crops stored in silos.

■      EARTHQUAKES: Study: Seismic Activity 5 Times More Energetic Than 20 Years Ago Because Of Global Warming
June 18, 2008
http://www.cbsnews.com/stories/2008/06/18/tech/main4191556.shtml
New research compiled by Australian scientist Dr. Tom Chalko shows that global seismic activity on Earth is now five times more energetic than it was just 20 years ago. The research proves that destructive ability of earthquakes on Earth increases alarmingly fast and that this trend is set to continue, unless the problem of "global warming" is comprehensively and urgently addressed. The analysis of more than 386,000 earthquakes between 1973 and 2007 recorded on the US Geological Survey database proved that the global annual energy of earthquakes on Earth began increasing very fast since 1990. Dr. Chalko said that global seismic activity was increasing faster than any other global warming indicator on Earth and that this increase is extremely alarming. This 'thermal imbalance' means that heat generated in the planetary interior cannot escape and that the planetary interior must overheat. Increase in seismic, tectonic and volcanic activities is an unavoidable consequence of the observed thermal imbalance of the planet.

■      PLANET X: Hidden planet could be much bigger than Pluto
June 19, 2008
An icy, unknown world might lurk in the distant reaches of our solar system beyond the orbit of Pluto, according to a new computer model.
The hidden world — thought to be much bigger than Pluto based on the model — could explain unusual features of the Kuiper Belt, a region of space beyond Neptune littered with icy and rocky bodies. Its existence would satisfy the long-held hopes and hypotheses for a "Planet X" envisioned by scientists and sci-fi buffs alike.
"Although the search for a distant planet in the solar system is old, it is far from over," said study team member Patryk Lykawka of Kobe University in Japan.
he model, created by Lykawka and Kobe University colleague Tadashi Mukai, is detailed in a recent issue of Astrophysical Journal.
If the new world is confirmed, it would not be technically a planet. Under a controversial new definition adopted by the International Astronomical Union last week, it would instead be the largest known "plutoid."
The Kuiper Belt contains many peculiar features that can't be explained by standard solar system models. One is the highly irregular orbits of some of the belt's members.
The most famous is Sedna, a rocky object located three times farther from the sun than Pluto. Sedna takes 12,000 years to travel once around the sun, and its orbit ranges from 80 to 100 astronomical units. One AU is equal to the distance between the Earth and the Sun.
According to the model, Sedna and other Kuiper Belt oddities could be explained by a world 30 to 70 percent as massive as Earth orbiting between 100 AU and 200 AU from the sun.
At that distance, any water on the world's surface would be completely frozen. However, it might support a subsurface ocean like those suspected to exist on the moons Titan and Enceladus, said Mark Sykes, director of the Planetary Science Institute in Arizona.
"The interesting thing for me is the suggestion of the kinds of very interesting objects that may yet await discovery in the outer solar system," said Sykes, who was not involved in the study. "We are still scratching the edges of that region of the solar system, and I expect many surprises await us with the future deeper surveys."

■      Jellyfish outbreaks a sign of nature out of sync
June 19, 2008
"Jellyfish are an excellent bellwether for the environment," explains Jacqueline Goy, of the Oceanographic Institute of Paris. "The more jellyfish, the stronger the signal that something has changed."
Brainless creatures composed almost entirely of water, the primitive animals have quietly filled a vacuum created by the voracious human appetite for fish.
Dislodging them will be difficult, marine biologists say.
"Jellyfish have come to occupy the place of many other species," notes Ricardo Aguilar, research director for Oceana, a international conservation organisation.
Nowhere is the sting of these poorly understood invertebrates felt more sharply than the Mediterranean basin, where their exploding numbers have devastated native marine species and threaten seaside tourism.
And while much about the lampshade-like creatures remains unknown, scientists are in agreement: Pelagia noctiluca -- whose tentacles can paralyse prey and cause burning rashes in humans -- will once again besiege Mediterranean coastal waters this summer.
That, in itself, is not unusual. It is the frequency and persistence of these appearances that worry scientists.
Two centuries worth of data shows that jellyfish populations naturally swell every 12 years, remain stable four or six years, and then subside.
2008, however, will be the eighth consecutive year that medusae, as they are also known, will be present in massive numbers.
The over-exploitation of ocean resources by man has helped create a near-perfect environment in which these most primitive of ocean creatures can multiply unchecked, scientists say.
"When vertebrates, such as fish, disappear, then invertebrates -- especially jellyfish -- appear," says Aguilar.
The collapse of fish populations boost this process in two important ways, he added. When predators such as tuna, sharks, and turtles vanish, not only do fewer jellyfish get eaten, they have less competition for food.
Jellyfish feed on small fish and zooplankton that get caught up in their dangling tentacles.
"Jellyfish both compete with fish for plankton food, and predate directly on fish," explains Andrew Brierley from the University of St Andrews in Scotland. "It is hard, therefore, to see a way back for fish once jellyfish have become established, even if commercial fishing is reduced."
Which is why Brierley and other experts were not surprised to find a huge surge in the number of jellyfish off the coast of Namibia in the Atlantic, one of the most intensely fished oceans in the world.
Climate change has also been a boon to these domed gelatinous creatures in so far as warmer waters prolong their reproductive cycles.
But just how many millions, or billions, of jellyfish roam the seas is nearly impossible to know, said scientists.
For one things, the boneless, translucent animals -- even big ones grouped in large swarms -- are hard to spot in satellite images or sonar soundings, unlike schools of fish.
They are also resist study in captivity, which means a relative paucity of academic studies.
"There are only 20 percent of species of jellyfish for which we know the life cycle," said Goy.
And the fact that jellyfish are not commercially exploited, with the exception of a few species eaten by gastronomes in East Asia, has also added to this benign neglect.
But the measurable impact of these stinging beasts on beach-based tourism along the Mediterranean has begun to spur greater interest in these peculiar creatures whose growing presence points to dangerous changes not just in the world's oceans, but on the ground and in the air as well.

■      Sun Setting too far North, Regardless of What Shills Say
June 21, 2008
http://www.godlikeproductions.com/forum1/message560355/pg1
I live in Fairbanks AK, used to live on the Kenai Peninsula just south of Anchorage and the Anchorage resident is right that there used to be at least a very deep dusk in the middle of even midsummer nights. Haven't been down that way for many years so I don't know about now. Here summer is definitely and always has been light all night (don't see stars from mid-May to early August), but the skies do seem more luminous, like something in the high atmosphere is scattering the light rays and we are getting more over-the-horizon 'backscatter'. This is especially noticeable in the wintertime.

■      HURRICANES: Philippines ferry hit by typhoon
June 22, 2008
Fears are growing for more than 700 people on a ferry which officials say has capsized in the central Philippines in the wake of a typhoon.
Rescuers have reached the scene but their efforts are being hampered by heavy seas and gale force winds.
Officials on Sibuyan island say four bodies have been recovered. There are unconfirmed reports of three survivors.
Typhoon Fengshen has caused flash floods and landslides, killing at least 69 people elsewhere in the Philippines.
The ferry, the Princess of the Stars, was reported to be carrying 626 passengers and 121 crew.
It was en route to Cebu from Manila, and according to its owners, Sulpicio Lines, contact was lost at about 1230 (0430 GMT) on Saturday, Reuters reported.
Coastguard officials said the ferry's engine failed on Saturday afternoon and that the vessel then ran aground several kilometres off Sibuyan, in Romblon province.
The mayor of San Fernando, a coastal town in Sibuyan, said that four bodies were washed ashore on Sunday, including a man and a woman that had been tied together.
Burst river
In Iloilo, a central province, Governor Neil Tupaz said 59 people had been killed as a result of flooding caused by the typhoon.
People flee floodwaters on a payload truck on the southern Philippine island of Mindanao on 21 June 2008
Fengshen has been battering the Philippines for several days
"Iloilo is like an ocean. This is the worst disaster we have had in our history," he told local radio.
Ten people drowned after a river burst its banks and swept away houses in southern Maguindanao province. Several other people were reported missing by the local authorities.
A landslide has also buried several houses in Cotabato city, also in the south, killing at least two people, officials said.
Thousands of people across the country have been evacuated from the path of the typhoon.
Gusts of up to 170km/h (106mph) have caused much damage in southern and central areas. Many roads are blocked and there are widespread power cuts.
Domestic flights to central regions have been cancelled and inter-island ferry services halted, officials say.

■      CLIMATE: NASA's Leading Climate Scientist Says Corrupt Politics is Covering Up the Truth About Global Warming
June 23, 2008
James Hansen, head of NASA’s Goddard Institute for Space Studies in New York, is widely respected as one of the world's leading climate scientists. He says the public is being lied to and duped by special interest groups about the severity of the threat that global warming poses. He also claims that policy makers and big oil executives are sacrificing public interest to line their own pockets.
"The problem is not political will, it's the alligator shoes - the lobbyists. It's the fact that money talks in Washington, and that democracy is not working the way it's intended to work," says Hansen.
Hansen told US Congress earlier this week that CO2 is already almost certainly at unsafe levels, and the situation will only become more dangerous the longer we continue to largely ignore the problem. Currently, CO2 concentration is 385 parts per million and is rising by 2ppm a year.
Hansen called on a moratorium for any new coal-fired power plants. He also advocated the creation of a huge grid of low-loss electric power lines buried under ground and spread across America. Such a move would give clean energy like wind and solar power a chance to compete with polluting energy like coal and oil. He believes that in order for this to happen it has to be made a national priority in the next presidency.
"The new U.S. president would have to take the initiative analogous to Kennedy's decision to go to the moon."
Hansen also caused a stir by calling on chief executives of large fossil fuel companies to be put on trial for “high crimes against humanity”. Hansen says their agenda to cause public confusion about very real and legitimate science is nothing less than criminal. He likens the current situation to how tobacco companies once intentionally blurred the links between smoking and cancer—even when they knew full well that the link was strong and credible.
Hansen is no stranger to controversy. The Bush administration has attacked Hansen on several fronts, but the most frustrating attack is perhaps its outright attempt to silence scientific reports like the U.S. National Assessment of the Potential Consequences of Climate Variability and Change. This multi-volume assessment, mandated by the Global Change Research Act of 1990, included a decade of thorough scientific study. Shortly after George W Bush became president, the White House barred government scientists from using its contents or even referring to it. In a severe “conflict of interest” move that has defined the Bush administration, oil industry lobbyist Philip Cooney was appointed chief of staff at the White House Council on Environmental Quality. Cooney resigned from the CEQ when he was caught changing data and deleting scientific information from reports in 2005. Immediately after his resignation he was hired by ExxonMobil.
Hansen says chief executive officers of companies such as ExxonMobil and Peabody Energy are fully aware of the disinformation about climate change they are intentionally spreading. It’s time, he says, for them to be held accountable for their propaganda. The oil lobby, driven by millions of dollars spent on sophisticated misinformation campaigns and organizations created solely to dissuade the public with anti-global warming rhetoric is endangering the public, he says.
Hansen says the oil industry is intentionally spreading doubt about a subject they know full well is a real and serious concern, and that it’s a crime that can no longer go unchallenged.

■      MELTING: Antarctic Sea Ice at Recod Levels
June 26, 2008
"Some facts you're not likely to hear about from the mainstream media. By Joe D’Aleo.
The Antarctic set a new record (since records began in 1979) for sea ice extent at the end of last winter. It stayed well above the normal through the summer with icemelt 40% below the normal. As a new height of irony and hype, the media made a big deal about a fracture of a small part of the Wilkins ice sheet in late February (160 square miles of the 6 million square mile Antarctic ice sheet (0.0027% of the total).
Media headlines blared: Bye-bye, Antarctica? and Massive ice shelf collapsing off Antarctica.
But as you can see from this Cryosphere chart below, the extent never dropped to less than 1 million square km ABOVE NORMAL during or after the brief event. Currently Antarctic ice extent is running nearly 1 million square kilometers higher than last year at this time. Peak comes at the end of the southern winter (September)."
 [link to adognamedkyoto.blogspot.com]

■      CLIMATE: Exclusive: No ice at the North Pole
June 27, 2008
Polar scientists reveal dramatic new evidence of climate change
http://www.independent.co.uk/environment/climate-change/
It seems unthinkable, but for the first time in human history, ice is on course to disappear entirely from the North Pole this year.

The disappearance of the Arctic sea ice, making it possible to reach the Pole sailing in a boat through open water, would be one of the most dramatic – and worrying – examples of the impact of global warming on the planet. Scientists say the ice at 90 degrees north may well have melted away by the summer.
"From the viewpoint of science, the North Pole is just another point on the globe, but symbolically it is hugely important. There is supposed to be ice at the North Pole, not open water," said Mark Serreze of the US National Snow and Ice Data Centre in Colorado.
If it happens, it raises the prospect of the Arctic nations being able to exploit the valuable oil and mineral deposits below these a bed which have until now been impossible to extract because of the thick sea ice above.
Seasoned polar scientists believe the chances of a totally icefreeNorth Pole this summer are greater than 50:50 because the normally thick ice formed over many years at the Pole has been blown away and replaced by hugeswathes of thinner ice formed over a single year.
This one-year ice is highly vulnerable to melting during thesummer months and satellite data coming in over recent weeksshows that the rate of melting is faster than last year, when therewas an all-time record loss of summer sea ice at the Arctic.
"The issue is that, for the first time that I am aware of, the NorthPole is covered with extensive first-year ice – ice that formed last autumn and winter. I'd say it's even-odds whether the North Pole melts out," said Dr Serreze.
Each summer the sea ice melts before reforming again during the long Arctic winter but the loss of sea ice last year was so extensive that much of the Arctic Ocean became open water, with the water-ice boundary coming just 700 miles away from the North Pole.
This meant that about 70 per cent of the sea ice present this spring was single-year ice formed over last winter. Scientists predict that at least 70 per cent of this single-year ice – and perhaps all of it – will melt completely this summer, Dr Serreze said.
"Indeed, for the Arctic as a whole, the melt season startedwith even more thin ice than in 2007, hence concerns that we may even beat last year's sea-ice minimum. We'll see what happens, a great deal depends on the weather patterns in July and August," he said.
Ron Lindsay, a polar scientist at the University of Washington in Seattle, agreed that much now depends onwhat happens to the Arctic weather in terms of wind patterns and hours of sunshine. "There's a good chance that it will all melt awayat the North Pole, it's certainly feasible, but it's not guaranteed," Dr Lindsay said.
Thepolar regions are experiencing the most dramatic increasein average temperatures due to global warming and scientists fear that as more sea iceis lost, the darker, open ocean will absorb more heat and raise local temperatures even further. Professor Peter Wadhams of Cambridge University, who was one of the first civilian scientists to sail underneath the Arctic sea ice in a Royal Navy submarine,said that the conditions are ripe for an unprecedented melting of the ice at the North Pole.
"Last year we saw huge areas of the ocean open up, which hasnever been experienced before. People are expecting this to continuethis year and it is likely to extend over the North Pole. It isquite likely that the North Pole will be exposed this summer – it's not happened before," ProfessorWadhamssaid.
There are other indications that the Arctic sea ice is showingsigns of breaking up. Scientists at the Nasa Goddard Space Flight Centre said that the North Water 'polynya' – an expanse of open water surrounded on all sides by ice – that normally forms near Alaska and Banks Island off the Canadian coast, is muchlarger than normal. Polynyas absorb heat from the sun and eat away at the edge of the sea ice.
Inuit natives living near Baffin Bay between Canada and Greenland are also reporting thatthe sea ice there is starting to break up much earlier than normal and that they have seen wide cracks appearing in the ice where it normally remains stable. Satellite measurements collected over nearly 30 years show a significant decline in the extent of the Arctic sea ice, which has become more rapid in recent years.

■      California Burning
June 2008
California is coming in for its share of the wildfires that have afflicted the southwest United States. In October, 2007 wildfires around Los Angeles, California were so intense as to be considered unstoppable by the firefighters.

Raging Calif. Wildfires Force 1M to Flee
October 23, 2007
http://apnews.myway.com/article/20071023/D8SF7PN00.html
Faced with unrelenting winds whipping wildfires into a frenzy across Southern California, firefighters all but conceded defeat Tuesday to an unstoppable force that has already chased nearly a million people away.

■      Calif. Firefighters Battle more than 1,400 Blazes
June 30, 2008
http://www.breitbart.com/article.php?id=D91KBD4G0&show_article=1
The good news in northern California is that more than a thousand wildfires aren't growing. The bad news: There's no relief in sight. Lower-than-average rainfall and record levels of parched vegetation likely mean a long, fiery summer throughout northern California, according to the Forest Service's state fire outlook released last week. The fires burning now were mostly sparked by lightning storms that were unusually intense for so early in the season. But summer storms would probably be even fiercer, according to the Forest Service. Air quality districts from Bakersfield to Redding issued health advisories through the weekend, urging residents to stay indoors to limit exposure to the smoky air. On Saturday, President Bush issued an emergency declaration for California and ordered federal agencies to assist in firefighting efforts. Federal aid now includes four Marine Corps helicopters, remote sensing of the fires by NASA, federal firefighters, and the activation of the Federal Emergency Management Agency.

■      Big Sur Wildfire Rages
June 27, 2008
http://www.msnbc.msn.com/id/25417214
The fire count had gone up from 800 to nearly 1,100 because smoky air had hampered efforts to track all of the blazes, said Jason Kirchner. Some 11,000 firefighters from 41 states are battling the blazes that are darkening skies over the San Francisco Bay area and Central Valley.

■      MAGNETIC DISRUPTION: Earth's Core, Magnetic Field Changing Fast, Study Says
June 30, 2008
http://news.nationalgeographic.com/news/2008/06/080630-earth-core.html
Rapid changes in the churning movement of Earth's liquid outer core are weakening the magnetic field in some regions of the planet's surface. The findings suggest similarly quick changes are simultaneously occurring in the liquid metal, 1,900 miles (3,000 kilometers) below the surface. The swirling flow of molten iron and nickel around Earth's solid center triggers an electrical current, which generates the planet's magnetic field. The study, published recently in Nature Geoscience, modeled Earth's magnetic field using nine years of highly accurate satellite data. In 2003 scientists found pronounced changes in the magnetic field in the Australasian region. In 2004, however, the changes were focused on Southern Africa.

Немає коментарів:

Дописати коментар